Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Amerika ile özel bağlantı bitti ‘

  • Listed: 10 Ekim 2017 06:10

Description

İngiliz istihbarat servisleri, Nijerya Umar Farouk Abdulmutallab’ın Noel Gününde Amsterdam’da bir havalimanına binmesini engellemek için yardımcı olabilecek bilgileri paylaşmamakla suçlanıyor.
Profesör Stephen Chan’a göre, son argüman, yakın bağlar fikrinin “rahatlığın yol açtığı sadece bir aldatmaca” olduğunun bir diğer kanıtıdır.
Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu’ndan Profesör Chan, “Gordon Brown’un, sözde özel ilişki gerçekten çoktan bittiğini anlamanın zamanı geldi” dedi.
“İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ile gerçek anlamda bir ilgisi yok. Afganistan’da bile, diğer ulusların galvanizasyonu için yardım ederken destek, sıkıntılı görünüyor. “Özel ilişki” teriminin, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere tarafından ABD’ye borçlu olan maddi ve manevi borçlardan ve Sovyetler Birliği’nin yaklaşmakta olan tehdidine dikkat eden Winston Churchill tarafından hazırlandığını hatırlamalıyız.

    Başkan Barack Obama, Amerikan istihbarat ajanlarından Abdulmutallab’ın başarısız girişimi öncesinde “bilgi toplayıp anlamayı” başaramamakla suçladı. ABD’li istihbarat birimleri, uçakları havaya uçurmak için.
Ancak göreve gelmeden önce cumhurbaşkanı, Tony Blair’in Irak ve Afganistan’a katılımının neden olduğu rahatsızlığı Başkan George W. Bush’un ısrarıyla kabul etti.
“İlişkiyi yeniden kalibre etme şansımız var ve Birleşik Krallık tam bir ortak olarak Amerika ile çalışacak” dedi.
Ancak şu ana kadar Beyaz Saray’da geçirdiği vakt şu an bir dizi diplomatik tiff bulunuyor.

    Her iki adam da, geçen yıl Washington’a yaptığı ziyarette Obama ile yüz yüze görüşmeler yaptıktan sonra, Bay Brown’un beş kez snubbed olduğunu iddia etti.
Anglo-Amerikan gerginlikleri on yıllar öncesine dayanıyor.
1952’de, daha sonra Winston Churchill’in dışişleri bakanı olarak görev yapan Anthony Eden, Amerikalı liderlerin pek çok konuda kibarca dinleselerine rağmen kendi kararlarını verdiklerini söyledi. 60’lı yıllarda Harold Wilson, Başkan Lyndon Johnson’ı Vietnam’a asker göndermeyi reddetmekle öfkeyle kızdı.
Serbest kalan belgeler, gerginliklerin, Margaret Thatcher’ın gördüğü şeyin, IRA’yı kınamaya istekli olmadığı ve Kuzey İrlanda’ya silah akışını engelleyeceği konusunda kırılma noktasına nasıl geldiğini gösteriyor.

    1983’te ABD’nin Grenada’yı istila etmesi ve 1986’da Libya’yı bombalamak için İngiliz üsleri kullanmasıyla İngiliz çıkarları ihmal edildi.
Amerika, geçen yıl Lockerbie uçak bombacısı Abdelbaset Ali Mohmed Al Megrahi’yi serbest bıraktığında protesto etti.
Ve dün sadece ABD Genel Sekreteri Larry Nicholson, Afganistan’daki Taliban’ı yenmek için daha fazla askere ihtiyaç duyduğunu iddia eden İngiliz taktiğini sorguladı.
Profesör Chan, “ABD’nin en eski müttefiki Fransa’dır. İngiltere, sömürge usta ve düşmantı ve herhangi bir özel ilişki varsa, Başkan Sarkozy’yle birlikte olacaktı. “

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.