Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Aspirin: Kör olman nasıl durdurulur

  • Listed: 11 Ekim 2017 10:45

Description

Her geçen gün asprin alan insanlar yaşla ilişkili maküler dejenerasyon gelişme riskini önemli ölçüde azalttı.
Bilim adamları, durum ile kalp hastalığı arasında bir bağ bulduklarını düşünüyorlar. Her ikisi de sigara ve yüksek tansiyon gibi bazı risk faktörlerini paylaşıyor.
American Academy of Oftalmoloji dergisinde yayınlanan bir rapor, kolestrolü düşüren düşük bir aspirin ve statin dozunun bu görüş koşulunu nasıl etkileyebileceğine baktı.
10 yıllık bir çalışma, düşük doz aspirin kullanan kadınlarda bu riski geliştirme konusunda% 18 oranında bir azalma olduğunu keşfetti.

    Araştırmacılar, birkaç faktörün koruyucu bir etkiyi maskeleyebileceğine inanıyor olmasına rağmen, statin riski kesmedi. Çalışma, erkekler üzerindeki etkilere bakmadı.
Araştırma sırasında, durumun 245 vakası gelişti; 111’i aspirin grubunda, 134’ü plasebo grubunda.
Yaşa bağlı maküler dejenerasyon, yalnızca bu ülkede 500.000 kişiyi etkilemektedir. Genellikle 50 yaşından sonra grev yapar ve vakaların yaklaşık% 90’ı tedavi edilemez durumdadır.
Başlangıçta bulanık veya bozulmuş görme neden olur. Bu zamanla kötüleşir, bu da en basit görevleri dahi zorlaştıran ciddi görme engeline yol açar.

    Araştırmacılar, Boston, Massachusetts’teki Brigham ve Women’s Hospital’da yapılan on yıllık kadın sağlığı çalışmasına kayıtlı 39.421 kadın kayıtlarına baktılar.
Çalışma başladığında kadınların hiçbirinin durumu yoktu ve randomize olarak ya düşük bir dozda aspirin – 100mg yerine geçen günler – ya da plasebo verildi.
Düşük doz aspirinin ciddi kan damarı tıkanıklığı riskini önemli ölçüde azalttığı bilinmektedir.
Araştırmacılar, durumun bir rol oynayabileceği kan damarlarını etkileyebileceğini düşünüyorlardı. Kurşun araştırmacısı William Christen, “Çalışmamız düşük doz aspirin’den büyük fayda görmemesine rağmen, bulduğumuz mütevazi koruma etkisi daha fazla çalışmayı garanti ediyor.

    Gelecekteki çalışmalar bulgularımızı doğrularsa, kamuoyunun bu yarardan haberdar edilmesi önemlidir. ”
Kraliyet Ulusal Görme Engelliler Enstitüsü’nden Barbara McLaughlan, “AMD’nin sistemik bir hastalık olup olmadığı konusunda giderek artan bir tartışma var. Bunun nedeni, sigaranın, dengeli bir diyetin ve sağlıklı bir ağırlığın, görme tehdidi altında olan bu durumu geliştirme riskini azalttığının artan kanıtı. “

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.