Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Başkan Barack Obama, Nobel barış ödülü alırken ‘ahlaki savaşları’ yürütmeyi savundu

  • Listed: 11 Ekim 2017 21:35

Description

Barack Obama, o ülkenin Irak ve Afganistan’daki iki çatışma ile savaşan başkomutan olduğu dönemde ödülün tartışmalı bir ödülü olduğunu kabul etti.
O ekledi: “Ben başında değil, dünya sahnesinde benim işçilerin sonu değilim. Bu ödülü alan tarihin devleriyle kıyaslandığında … başarılarım çok hafif. ”
Başkan Obama, dünyanın küresel ısınma, yoksulluk ve baskıya karşı bir araya gelmesi için çağrıda bulunduğu bir adres sırasında “savaş araçlarının barışın korunmasında rol oynaması” konusunda ısrar ettiler.
Norveç’in Oslo kentindeki 36 dakikalık kabul konuşmasında Obama şiddetli çatışmaların “yaşamımızda ortadan kaldırılmayacağını” “sert gerçeğini” kabul etti ve uluslararası topluma “kendisinin olması gereken dünyaya ulaşmak” için yardım çağrısında bulundu. ”.

    Ayrıca, ödülün kendisinden “çok daha hak ettiği” kişilerin olduğunu kabul eden eleştirmenlerle de yüzleşti.
Dedi ki: “Ben uzaktaki bir ülkede savaşmak için binlerce genç Amerikalı’nın görevlendirilmesinden sorumluyum. Bazıları öldürecek. Bazıları öldürülür. Ve burada savaş ve barış arasındaki ilişki ve birinin diğeriyle değiştirilmesi konusundaki zorlu sorularla dolu, silahlı çatışma maliyetinin akut bir anlamıyla geliyorum “dedi.
Savaşa “kesin bir çözüm” bulunmadığı halde, ulusların “bunu sadece gerekli değil ahlaki olarak haklı” bulacağı zamanlar da olacağını söyledi.
Başkan, “Şiddet içermeyen bir hareket Hitler’in ordularını durduramazdı. Müzakereler El-Kaide liderlerini silahlarını bırakmaya ikna edemez. ”

    Bu, kinizm çağrısı değil, “tarihin tanınması – insanın kusurları ve akıl sınırları” idi – kabul konuşmasının yarısını savunma savunmasına ayırdıktan sonra Başkan, görüşlerini zafer kazanmaya başladı. adil bir barış sağlama.
İki ülkenin stoklarını azaltmak için Rusya ile çalışmaya söz veren nükleer silahların yayılmasını önleme konusundaki çabalarını kabul etti. Başkan, İran ve Kuzey Kore’yi uluslararası hukuktan kaçmaktan sorumlu tutulmaya çağırdı. “Barış arayanlar, uluslar nükleer savaş için silahlandıkça, boşuna duramazlar” dedi.
Adil bir barış fikri üzerine Obama, insanların temel insan haklarını inkar ettiği yerlerde dengesiz olduğunu söyledi.

    Amerika, Burma, Zimbabve ve İran’daki özgürlük savaşçılarının mücadelesine tanık olmaya devam edeceklerini söyledi. Dedi ki: “Tüm halkın ve özgür ulusların, bu hareketleri ümit ve tarihin kendi tarafında olduğu açıklığa kavuşturmak sorumluluğu.”
Obama, adil bir barışın ekonomik güvenlik ve fırsatı da gerektirdiğini belirtti ve ekliyor: “Gerçek barış sadece korkudan değil, istemeden özgürlüğe özgürlük” dedi.
Obama, sivil haklar lideri Dr Martin Luther King’in sözlerini hatırlatarak, “dünyaya olması gereken – bu da ruhlarımızın her birinde hala harekete geçiren ilahi kıvılcımı -” ulaşması çağrısında bulundu.
Oslo Belediye Binası’nda sözleri heyecanla karşıladı. Nobel paneli, küresel ısınma ve liderlik ile savaşan dünyadaki pek çok insanın değerlerine dayalı olarak nükleer silahların dünyasını serbest bırakmaya yönelik çalışmalarını gösterdi.

    Onur, Başkan’ın sadakaya vereceği 865.000 £ değerinde bir ödül ile geliyor.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.