Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

BM: 2009’da dünya çapında 27 milyon iş kaybetti

  • Listed: 11 Ekim 2017 02:30

Description

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), yeni işsizlerin yaklaşık 12 milyonunun Kuzey Amerika, Japonya ve Batı Avrupa’da olduğunu söyledi.
İşsizlik oranı hem Doğu Avrupa’da hem de Latin Amerika’da neredeyse dört milyona yükselirken, işsizlik oranı geçen yıl Asya, Afrika ve Orta Doğu’da daha istikrarlı idi.
ILO’ya göre, bu rakamlar, dünyadaki istihdamı artırmak için “küresel iş sözleşmesi” gereğini gösteriyor.
ILO şefi Juan Somavia, “İşsiz bir düzenden kaçınmak bugünün siyasi önceliğidir” dedi. “Tasarruf yaratan bankaların artık insanlara iş ve geçim sağlanmasında tasarruf sağlanması ve uygulanması için aynı politika kararlılığına ihtiyaç duyuyoruz.”
82 sayfalık bir raporda, ajans, işsizliğin 2010 boyunca yüksek kalmasını ve belki de zengin dünyada üç milyon insanın işini kaybettiğini veya iş piyasasına girdikleri sırada istihdam sağlayamadığını belirtti.
Tüm işsizler kovulmadı. ILO, genç iki işsizliğin son iki yılda 10 milyondan fazla arttığını ve bunun ajansın 1991’de küresel istatistikleri derlemeye başlaması sonrasında yaşanan en büyük artış olduğunu belirtti.
Sorunu gidermek için ILO, hükümetlerin, iş arayan bazı insanlara engel teşkil edebileceğini kanıtlayabilmesine rağmen, iki yönlü bir istihdam yaratma yaklaşımı ve daha iyi işsizlik yardımları benimsemesini istiyor.
Küresel işsizlik oranının geçen yıl% 6.6 olduğunu ancak sorunun gerçek kapsamının çok daha kötüydü çünkü 600 milyondan fazla işçi ve ailesi günde 77 p’den az kalmıştı.
ILO, Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantısının Davos, İsviçre’deki 2,500 iş ve siyasi liderin mali reformları, iş yaratma stratejilerini ve diğer ekonomik iyileşme unsurlarını tartışan beş günü geçireceği yıllık toplantısının başlama raporunu hazırladı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.