Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Campbell, iyileştirme raporunu reddetti

  • Listed: 10 Ekim 2017 07:25

Description

Tony Blair’in eski iletişim direktörü Irak Soruşturmasına kanıt sunarak, Eylül 2002’de yayınlanan belgenin hazırlanması konusunda “sunum” öneri verdiğini söyledi.
Ancak yetkili, raporun yazarının – JIC (Joint Intelligence Committee – JIC) Başkanı Sir John Scarlett’in istihbarat kararlarını geçersiz kılmaya çalışmadığı konusunda ısrar etti.
Dedi ki: “Hiçbir zaman kendisine ait olan herhangi bir yargıyı sığdırmamak için güçlendirmesini istemedim.Hiçbir noktada Başbakan’ın herhangi birisi istihbarat servisleri içindeki herhangi birisine” Siz özelleştireceksiniz “dedi bu yargı ya da yargıya uyması için ‘olduğunu söyledi.
“Bütün yol boyunca, hiçbir şeye istihbarat kararlarını geçersiz kılacağı ve John Scarlett’in isterseniz tek kalemin sahibi olduğu kişiye açıklık getirilemezdi.”
Bay Campbell, Sir John, dosyanın derleme sürecinin “sorumlu olan% 100” olduğu konusunda ısrar etti ancak 2002 Eylülünün başında Bay Campbell, raporun yayınlanmasını tartışmak için 10 numaralı toplantıya başkanlık ettiğini doğruladı.
“John Scarlett bana ‘Bu, Başbakan’ın Parlamentoya sunacağı bir belgedir, çevresindeki muazzam küresel beklentiler var ve biraz sunum desteğine ihtiyacım var’, ve ona verdiğim de budur,” dedi Campbell. .
Bu arada soruşturma, Blair’in ABD Başkanı George Bush’u, Irak’ın istila edilmesinden önceki yılda gizli bir mesaj gönderdiğini duyurdu. Bu mesaj, İngiltere’nin askeri harekete geçmesi halinde “orada olacağını” güvence verdi.
Bay Campbell, notların Whitehall’da normal şekilde dağıtılmadığı kadar hassas sayıldığını söyledi.
Ancak o, Başbakan’ın “içgüdüsü” ne rağmen Amerikalılarla birlikte olması gerektiğini söyleyerek, Mart 2003’te istifa edene kadar, krizin diplomatik olarak çözüm bulma taahhüdünde bulundu.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.