Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Dünya gazeteleri iklim davasına katıldı

  • Listed: 11 Ekim 2017 16:05

Description

Elli altı gazete, önemli BM görüşmelerinde “adil ve etkili” bir anlaşmaya varamamanın gelecek nesiller için felaketi büyüteceği konusunda ortak bir editör uyarısı yayınladı.
The Guardian’a göre, zirveden önce editörlerle bir aydan fazla görüşmelerde bulunan gazetelerin çoğu gazetenin ön sayfalarında editöre yer verme alışılmadık adımını attı.
Fransa’nın Le Monde kentinden Kamboçya Günlükine ve Miami Herald’a kadar dünyanın dört bir yanındaki gazetelerde Çince, Arapça ve Rusça olmak üzere 20 dilde yayınlanacak olan editör – başlıyor: “Bugün 45 ülkede 56 gazetenin benzeri görülmemiş bir adımla tek bir sesle ortak bir editör aracılığıyla yapıyoruz, çünkü insanlık çok acil bir durumla karşı karşıyadır.
“Kararlı bir hareketi yapmak için birleşmeyelim, iklim değişikliği gezegenimizi ve bununla birlikte refah ve güvenimizi kaybedecek”.
Devam ediyor: “İklim değişikliği yüzyıllar boyu sürdü, tüm zamanlara katlanacak sonuçlar doğuyor ve evcilleştirme umutları önümüzdeki 14 gün içinde belirlenecek.
“Kopenhag’da toplanan 192 ülkenin temsilcilerine tereddüt etmemelerini, anlaşmazlığa düşmemelerini, birbirimizi suçlamamalarını, ancak modern siyasetin başarısızlığından fırsatı değerlendirmelerini istiyoruz.
“Bu, zengin dünya ile fakir dünya arasında ya da doğu ile batı arasında bir kavga olmamalı … İklim değişikliği herkesi etkiliyor ve herkes tarafından çözülmeli.”
İklim değişikliğinin ardındaki gerçekler açık. Dünya, sıcaklık artışlarını 2C’ye sınırlamak için önlem almalı ve bu da küresel emisyonların zirveye ulaşmasını ve önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde düşmeye başlamasını gerektirecektir.
Yazı, East Anglia Üniversitesi İklim Araştırması Birimi’nden sızdırılan e-postaların son satırda değinildiğini ve bu iklim bilimcilerinin insan yapımı küresel ısınmayı desteklemek için verileri manipüle eden bilim insanlarını iddia ettiğini belirtti. Ancak tartışmaların “suları çamurumsa” ettiğini kabul ederken, iklim değişikliği kanıtlarının delilinin sonuçta yok olduğunu söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.