Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İklim bilimi imgesi ‘zarar görmüş’

  • Listed: 11 Ekim 2017 15:00

Description

Yvo de Boer, Danimarka’nın Kopenhag kentinde başlayan BM iklim zirvesinden önce yaptığı bir röportajda, İngilizlerin üniversitelerinden atılmış e-postaların, bilimin küresel ısınmayı abartmak için manipüle olduğuna inananların arasında şüphe uyandırdığını söyledi.
De Boer, “Sanırım bu konuda bir çok kişi kuşkuyla karşı karşıyayız” dedi.
“Ve sonra bilimadamları belli bir yönde bilgi manipüle ediyorlarmış hissine kapılıyorsa, elbette ki bir takım kişilerde ‘bunu söylediğimi anlıyorsunuz, bu gerçek bir mesele değil’ diye endişeye neden oluyor.
East Anglia Üniversitesi’nden iklim biriminden çalınan e-postalar, dünyanın önde gelen bilim adamlarından bazılarını verilerin kamusal incelemeden korunması ve başkalarının çalışmalarını baskı altına almanın yollarını tartışıyordu.
Insan yapımı iklim değişikliğinin etkisini inkar edenler yazışmaları ele alarak bilim adamlarının küresel ısınma hakkındaki kanıtları gizlemek için komplo kurduklarını iddia ettiler.
“Bu yazışmalar çok kötü görünüyor,” dedi. “Fakat sanırım hem üniversite buna bakıyor (ve) e-postaların sızdırılıp çalıp çıkarılmadığına dair bir polis soruşturması yürütülüyor olduğuna inanıyorum.”
Bay de Boer, BM’nin iklim değişikliği konusunda uzman panelinin başkanı Rajendra Pachauri’nin konuyu soruşturacağını söylediğini de kaydetti.
Bay de Boer, 2500 civarında iklim değişikliği araştırmacısı tarafından titiz inceleme sürecini sağlam ve kapsamlı olarak savundu. “Sanırım bu, orada bulunan en güvenilir bilim parçasıyla ilgili” dedi.
192 ülke arasındaki iklim müzakerecileri ve dünya liderleri, önümüzdeki iki hafta içinde Kopenhag’da bir araya gelerek, küresel ısınmaya karşı savaşmak ve mağdurlarına yardım etmek için kapsamlı bir paket kabul etmeyi amaçlıyorlar.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.