Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İngiltere Falkland’ın konumunu savunuyor

  • Listed: 9 Ekim 2017 14:00

Description

Birleşmiş Milletler’in daimi daimi temsilcisi Sir Mark Lyall Grant, “İngiliz bakanlar açıkça belirttiğim gibi İngiltere, Falkland Adaları, Güney Georgia ve Sandviç Adaları üzerindeki egemenliği konusunda herhangi bir şüpheye sahip değil.
“Bu görev BM Sözleşmesinde belirtildiği gibi kendi kaderini tayin ilkesi ile destekleniyor.
“Falkland Adaları hükümetinin sularında bir hidrokarbon endüstrisi geliştirmeye hakkı olduğunu ve biz Falkland topraklarındaki bu meşru işi desteklediklerini de açık bir şekilde belirttiler.”
Arjantin’in dışişleri bakanı, BM Genel Sekreteri’nden, İngiltere’nin petrol sondajına başlamış olduğu güney Atlantik Okyanusu’ndaki anlaşmazlığı çözme çabalarını sürdürmesini istediğini söyledi.
Jorge Taiana, Ban Ki-moon’la yaptığı görüşme sonrasında gazetecilere verdiği demeçte, BM şefinin durumun kötüye gittiğini öğrenmekten mutlu olmadığını ve “iyi niyetli” misyonuna devam etmeye istekli olduğunu söyledi.
Anlaşmazlık, Arjantin’in yeni nakliye kontrollerini ilan etmesinin ardından Desire Petroleum Ocean Guardian’ın adaların 60 mil kuzeyinde sondaj yapmasına izin veren Britanya’dan kaynaklandı.
Savunma Bakanı Bill Rammell, Hükümet’in kendi sularında bir petrol endüstrisi geliştirmek için “meşru bir hakkı” olan adaları korumak için “gerekli adımların atılmasını” sağlayacağını söyledi.
Arjantin cumhurbaşkanı Cristina Fernandez, İngiliz teknelerini veya teçhizatlarını tutmaya çalışmak için herhangi bir plan çıkarmadı. Basın mensuplarına “Engeller gibi yöntemlere inanmıyoruz” dedi.
Ancak Meksika, Cancun’daki bölgesel liderlere verdiği demeçte, Arjantin’in adalara olan talebini yineledi ve Dışişleri Bürosunu gerginleştirmekle suçladı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.