Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Kelebeklerin uçmasına yardımcı olmak

  • Listed: 9 Ekim 2017 17:05

Description

Güveler de azalıyor, ancak çoğu gece fark etmemiş olabildiğiniz gece yaşıyor.
Her şey doğal yaşam alanlarının kaybından kaynaklanmaktadır. Forties’ten bu yana, kır çiçeği çayırlarının yüzde 97’si şaşırtıcı derecede uzun, çimenlik yol kenarlarındaki çizgileri ve tarla sınırlarını, aşağı iniş alanları, antik ormanlık alanlar ve turba bataklıkları ile birlikte yok etti.
Ne yazık ki, “ORTAK” kırsal kelebekler 50 yıl önce olduğundan çok daha az görülüyor ancak parlak tarafta, tavuskuşu, kırmızı amiral ve küçük kaplumbağalar gibi sadece “eski sadıklar” değil, normal ziyaret bahçelerinden daha fazla kelebekler görüyoruz.
Her yaz düzenli olarak kutsal blues, virgül, benekli ormanlar, boyalı bayanlar ve evcil boğazın kelebekleri gibi güvelerin sayısız yanı sıra evdeki sınırları aşşağı görüyorum. Bunun nedeni, organik bahçe alışkanlıkları ve akıncılar için moda, bahçeleri onlarca yıldan daha fazla kelebekler için daha misafirperver kılıyor.

    Bahçeler, yerli kelebeklerimizi ve kelebeklerimizi kurtarmaya yönelik mücadelede giderek daha önemli savaş alanlarına benzemektedirler. İngiltere’de 2 milyon dönümlük alanı kaplayan 15 milyon bahçemiz var ve bu da devasa bir kelebek rezervi ekliyor. Tek yapmanız gereken, bahçe düzeninize ve kelebeklerin korunmasına katkıda bulunmak için büyüyen şeylere birkaç “küçük değişiklikler”. Arsanın ne kadar küçük, ister balkon veya pencere kutusu olsun, önemli değil.
Böyle bir kelebek bahçe yaratmanız gerekmez (eğlenceli ve iyice tavsiye ederim). Ekleme
mümkün olan en uzun sürede nektar sağlamak için sınırlara uygun bitkilerden oluşan iyi bir başlangıçtır, buddleja, çok yıllık asterler ve sedumlar elzem kelebek çiçekleridir.

    Aynı zamanda kimyasalları tamamen kesin ve mümkünse çimlerin üzerinde büyüyen uzun çimenlerin, ısırganların ve bramble çalıların, alıçların ya da vahşi şerbetliklerden oluşan yabani bir yamayı bırakın.
Ayrıca, diğer yaban hayatı da çekebileceğinden küçük bir gölet veya tezgah koltuğu ile biraz güzelleştirebilirsiniz. Kelebek bahçeciliği hakkında daha fazla bilgi edinmek ve vahşi doğada kelebeklere nasıl yardım edebileceğinizi öğrenmek için www.butterfly-conservation.org adresini ziyaret edin,
üye olun ve yerel gruplara katılın veya kelebek etkinliklerini ve kelebek rezervlerini ziyaret edin. Ben de yaptım ve çok etkileyici bir şekilde büyüleyici. Bahçemize yepyeni bir boyut ekledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.