Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Türkiye, 120 El Kaide şüphelisini elinde tutuyor

  • Listed: 10 Ekim 2017 21:45

Description

16 ildeki baskınların, ev yapımı İslamcı militanlara büyük bir darbe indirilip giderilmeyeceği belli değil.
Yeni Şafak gazetesi bu hafta Türk polisine, Afganistan’daki Taliban kamplarında yaşanan iddia edilen Türk Kaide militanlarının video kayıtlarını ve Türkiye’deki Kabil’deki Türk askerleri ile polisteki saldırı planlarını iddia ettiği bildirildi.
NATO’nun tek Müslüman üyesi olan Türkiye, Kasım ayında Kabil’deki NATO barış operasyonunun komutasını devraldı ve birliklerini ikiye katladı ve 1.750’ye çıktı. Türkiye ayrıca, ABD askerlerinin Irak’tan çekilmesinin çıkış yolu olarak kullanılmaya hazır olduğunu da belirtti.
Geçtiğimiz hafta Ankara ve Adana kentlerinde şüpheli militanların baskın düzenlediği ve polisin elinde 40 kişiyi bulaştırdığı ve el Kaide faaliyetlerini ayrıntılarıyla anlatan belgeleri ele geçirdiği bildirildi. Yirmi beşi terör örgütünün üyeliğinden, geri kalanlar ise serbest bırakıldı.
Dün gözlem altında tutulanların arasında, Van’ın doğusundaki Yuzunci Yil Üniversitesi öğretim görevlisi, internet üzerinden öğrencileri kampusta ve diğer insanlarla işe almak ve eğitim için Afganistan’a göndermekten şüphelendiğini bildirdi. Şüpheli yalnızca baş harfleri MEY tarafından tanımlandı.
Anadolu’da bazı zanlıların bazı yerel liderler, üniversite öğrencileri ve el Kaide propagandasına neden olduğuna inanılan insanlar yer aldığını söyledi.
Polis, belgeleri, bilgisayarın sabit disklerini ve bir dizi silahı ele geçirdiğini belirtti.
Polis, tutuklamalar hakkında yorum yapmayacağına karşın, uzmanlar el Kaide zanlılarına yönelik daha fazla operasyonun devam edeceğini söyledi.
Ankara’daki Ekonomi Politikaları Araştırma Enstitüsünün terör uzmanı Nihat Ali Özcan, “El Kaide’ye yapılan her operasyon, yeni bilgilere yol açarak neti genişletiyor” dedi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.