Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Warren Buffett patlamaları gibi Cadbury’yi patlat

  • Listed: 10 Ekim 2017 01:10

Description

İsviçreli grup Nestlé, teklif verme ihtimalini azaltmak için Süt Sütü üreticisine bir teklifte bulunacağı spekülasyonunu durdurdu. Bu arada, düşman teklif veren Kraft en büyük hissedarı Buffett’in Berkshire Hathaway tarafından fazla ödeme yapmaktan, başarı şansından şüphe uyandırmak üzere uyarıldı.
Beklendiği gibi, Kraft Cadbury’ye olan talebini tatlandırdı. Kraft’ın CEO’su Irene Rosenfeld, şirketin dondurulmuş pizza işletmesinin Nestlé’ye 3.7 milyar doları (2.3 milyar sterlin) satılmasıyla finanse edilen şirketin nakit unsuru 60 p artırarak 360 p’a çıkaracağını söyledi.
Bununla birlikte, ABD’nin Dairylea ve Toblerone sahibi teklifinin payını azalttı ve teklifin değeri yaklaşık 10.3 milyar dolara çıktı. Cadbury hisseleri 26p azalarak 779p seviyesine geriledi.
Cadbury patronu Todd Stitzer, Kraft’ın son teklifinin “cüretkar” olduğunu ve birçok yatırımcının hisse başına en az 800 puan veya 11 milyar TL değerinde bir teklif beklediğini söyledi.

    Kraft’ın yüzde 9,4’üne sahip olan Berkshire, Cadbury’nin devralımına fon sağlamak için şirketin 370 milyon yeni hisse ihracı planına karşı oy kullandığını açıkladı. Yatırımcı, yaptığı açıklamada, hisse senetinin Kraft’a, teklifi “masanın istediği şekilde” değiştirecek “boş onay” vereceğini söyledi. “Dün açıklanan revizyona ek bir değişiklik olacağı için endişe ediyoruz.”
Buffett ayrıca, Kraft’ın hisselerinin son iki yıl içinde değerlerinde düşüşe bağlı olarak edinimi finanse etmek için pahalı bir yol olduğunu söyledi. Kraft’daki hisselerini 33 dolarlık ortalama bir fiyatla satın aldı, şu sıralar bir hisse karşılığı 27 dolar civarında. Etkili bir şekilde, teklifin temelde Kraft’ı önemsemediğini söylüyor. Ancak Berkshire, 19 Ocak’taki nihai teklifin Kraft hissedarlarının değerini mahvetmediğine karar verdiği takdirde hisse hakkındaki oylamasını değiştireceğini söyledi.

    Nestlé, Pazartesi günü göz bakım işi Alcon’daki hisselerini 170 milyar dolara satarak Cadbury için rakip bir teklifte yer almayacağını açıkladı.
Charles Stanley analisti Jeremy Batstone-Carr, hareketin İtalyan Ferrero ve American Hershey’yi rekabet güçleri olarak etkili bir şekilde dışladığını belirtti ancak Hershey ve Cadbury’nin savunma ittifakı kurabileceğini belirtti.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.