Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Yemen lideri ‘El Kaide ile konuşacak’

  • Listed: 10 Ekim 2017 06:20

Description

Ali Abdullah Salih’in yorumları, ABD’ye terör örgütünü çökertme yönündeki baskısına rağmen, geçmişte militanları verdiği türden hoşgörünün gösterileceğini gösterdi.
Yemen, ABD’de kızgınlığın ve aşırılıkçılığın yaygın olduğu bir ülkede potansiyel bir gerilemeden endişe duyan El Kaide ile mücadelede ihtiyatla hareket ediyor.
Binlerce Yemen, Afganistan, Bosna, Çeçenya ve Irak’taki “kutsal savaşlar” ın savaşa katılaştırılmış gazileri ve şiddet uygulamazlarsa da artık el Kaide ideolojisini koruyorlar.
1990-1992 yılları arasında Afganistan’da savaşan Yemenli Ali Muhammed Ömer, “El Kaide’ye karşı yapılacak herhangi bir hareketi Yemen rejiminin çökmesine neden olacak” dedi ve o sırada Usame bin Ladin ile iki kez bir araya geldiğini söyledi.
ABD ya da müttefikleri doğrudan dahil olursa, “bütün (Yemen) halk el Kaide olur, 30 ya da 40 insan yerine milyonlar olur” dedi.
Yemen güçleri geçtiğimiz günlerde El Kaide’ye karşı en ağır grev ve baskınlarını yıllar önce başlatmış ve Washington, San’a’ya ülkedeki el Kaide’nin felakete karşı yeni bir kararlılık gösterdiği için övgüde bulunmuştur.
ABD, Noel Gününde bir Amerikan yolcu jetini bombalamaya yönelik başarısız bir girişim sergilediği iddia edildikten sonra Yemen’deki terörle mücadele güçlerine yönelik para ve eğitimini artırdı ve Yemen’deki El-Kaide’yi küresel bir tehdit olarak nitelendirdi.
Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan birliklerini Yemen’e veya Somali’ye göndermek gibi bir niyeti olmadığını söyledi.
People dergisinde Cuma günü yayınlanacak bir röportajda Obama, el Kaide faaliyetlerinin merkezinin Afganistan ve Pakistan arasındaki sınırın üzerinde olduğunu hala söylediğine dikkat çekti ancak “Somali gibi ülkelerde Yemen gibi ülkelerde Bu noktada uluslararası ortaklar en etkilidir “.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.